Cпівбесіда на відстані

Останнім часом все частіше рекрутери пропонують кандидатам участь у Skype-співбесідах і телефонних інтерв`ю. Про те, що такий вид спілкування гірший, ніж особиста зустріч, ніхто не сперечається. Проте в деяких ситуаціях це найбільш прийнятний варіант комунікації. Особливо, якщо претендента і рекрутера розділяють кілометри.
       Керуючись принципами доцільності, фахівці з підбору персоналу, як правило, «відсіюють» частину кандидатів ще на етапі спілкування по телефону, запрошуючи одного-двох фіналістів на очну співбесіду. Так нерідко надходять представники компаній з розвиненою філіальною мережею, а також фахівці рекрутингових компаній, які займаються підбором за межами свого регіону.
     Нерідко співбесіда проходить в той момент, коли первинне знайомство претендента і роботодавця вже відбулося — наприклад, керівник місцевої філії зустрічається з кандидатами особисто, після чого він направляє резюме кращих на розгляд до головного офісу. У такому випадку метою спілкування по Skype, як правило, є «затвердити» кандидатів. Сама ж зустріч в Skypе може мати відтінок формальності. Але якою б не була мета подібного спілкування, не варто нехтувати важливими деталями. Пам`ятайте, перш за все — це спосіб комунікації з метою оцінки. Щоб вдало пройти цей етап, пропонуємо вам розглянути складові успішного проходження дистанційного інтерв`ю.
             1. Планування.
        Узгодьте з менеджером по персоналу точний час співбесіди. При цьому дуже важливо мати невеликий запас для усунення можливих технічних неполадок. Якщо ви спілкуєтеся по Skype, то заздалегідь додайте контакти, перевірте апаратуру, наявність запасних каналів зв`язку, щоб була можливість попередити співрозмовника про виникнення непередбачених обставин. Будьте готові до того, що співбесіда може тривати трохи більше часу, ніж ви планували спочатку. Узгодьте з співрозмовником загальний час спілкування. Перед віртуальною зустріччю ще раз подивіться сайт компанії, підготуйте питання, освіжіть в своїй пам`яті основні дані — про вакансію, вимоги, компанії. Не забудьте ім`я того, хто буде проводити бесіду.  
           2. Обладнання.
         Подбайте про швидкість інтернету, наявності відеокамери, навушників. Постійні збої в роботі техніки будуть накладати негативний відбиток на інтерв`ю, в таких умовах буде складно справити на співрозмовника добре враження. Бажано не використовувати вбудовані динаміки ноутбука, так як іноді в такому випадку зв`язок значно погіршується. Погодьтеся, що величезні «геймерські» навушники за стилем не будуть відповідати діловому костюму. У всякому випадку виглядає це досить комічно, а оскільки наше завдання не викликати посмішку в співрозмовника, а справити хороше враження виключно своїми діловими якостями, ніщо не повинно відволікати від головного, тому виберіть щось нейтральне.
         Ще один важливий нюанс — освітлення. Можливо, приглушене світло додасть вашому образу особливої загадковості і шарму, однак подумайте, чи це потрібно роботодавцю? 
          3. Увага і зосередженість.
         Ніяких відволікаючих чинників — мабуть, це одне з головних правил співбесіди по телефону і Skype. Ваше завдання — відокремити особистий і робочий простір. Адже вам не прийде в голову взяти з собою на співбесіду собаку, маленьку дитину та чоловіка. Постарайтеся, щоб під час розмови вам нічого не заважало.
      Відволікаючим чинником можуть бути і працюють у фоновому режимі музичний центр, телевізор, різні комп`ютерні програми. Останні не тільки видають звукові сигнали, але і до всього іншого іноді не дають комп`ютера повноцінно функціонувати, можуть погіршувати якість зв`язку.
          4. Зовнішній вигляд.
        Продумайте його! Коли ми вирушаємо на ділову зустріч, то вибираємо певний стиль. Skype-співбесіда — теж зустріч, тому зовнішній вигляд повинен бути відповідним. Сміливо відмовтеся від халата з ромашками на користь повноцінного ділового костюма. І не має значення, який огляд дає камера. У середовищі рекрутерів поширюються анекдотичні історії про «одягнених наполовину» кандидатів, які даним правилом знехтували. Не думаю, що ви хотіли б бути таким персонажем. Уявіть, якщо під час співбесіди вам доведеться встати — наприклад, будуть потрібні якісь документи, що не знаходяться в зоні досяжності.
        Важливу роль відіграють постава і поза. Тримайтеся рівно, не підпирайте голову руками, не лягайте на стіл. Корисно контролювати свої рухи, періодично поглядаючи на другу частину картинки, бачити себе «зі сторони».
          5. Робоче місце.
      Приділіть достатньо уваги його підготовці, а також створенню робочого настрою. Якщо ви берете участь в Skype-інтерв`ю перебуваючи вдома, то зосередитися і бути в робочому тонусі буває непросто. Деяким кандидатам психологічно комфортніше вести діалог, паралельно фіксуючи важливі моменти. На цей випадок добре мати при собі ручку і аркуш паперу. Можна роздрукувати своє резюме, але важливо не прив`язувати себе до нього, не зачитувати заготовлений текст, оскільки це заважає розкритися вам як кандидату, як співрозмовникові. Добре, якщо в швидкому доступі у вас будуть необхідні документи, рекомендаційні листи, портфоліо. У випадку, якщо це буде потрібно співрозмовнику, ви зможете оперативно зреагувати на запит, що дасть вам додаткові плюси.  
          6. Впевненість.
      Під час телефонної співбесіди, під час Skype-інтерв`ю будьте впевнені в собі, енергійні, відкриті. Роль промови зростає, оскільки немає прямого особистого контакту. Паузи і слова-«паразити» особливо впадають в око при подібному спілкуванні, тому стежте за тим, що і як говорите. У віддаленому форматі інтерв`ю особливо важливо не перебивати співрозмовника, дослухати його до кінця. Це відіграє велику роль і при звичайній співбесіді, але ціна помилки при спілкуванні по Skype значно зростає — голоси накладаються один на одного і співрозмовник вас не чує.
       Пам`ятайте: голос — один із важливих інструментів. Він повинен звучати як мінімум бадьоро, щоб у співрозмовника на тому кінці дроту залишилося позитивне враження від спілкування. Час від часу на співбесідах ми стикаємося зі зворотньою ситуацією — наприклад, кандидат претендує на позицію менеджера активних продажів, але при цьому протягом всієї співбесіди говорить із зниженою інтонацією, мляво відповідає на запитання. Був і такий кандидат, який пару разів позіхав у слухавку. Якщо при цьому він заявляє, що володіє навичками переговорів, переконання та самопрезентації досконало, то виникає суперечність. Але для людини, яка воістину успішна в переговорах, такий тип інтерв`ю дає величезний простір для демонстрації своєї майстерності.
          7. Активність.
     Під час співбесіди не соромтесь зізнатися в тому, що виникли неполадки із зв`язком. Періодично цікавтеся, чи добре вас чує співрозмовник. Проявляйте активність, задавайте питання, залучайте співрозмовника в розмову. Пам`ятайте, у вас з ним спільна мета.
          8. Робота над помилками.
     Іноді для самоаналізу корисно записати Skype-співбесіду, щоб надалі скорегувати свою поведінку. Така робота над помилками дозволить вам підвищити ефективність своєї участі в дистанційних інтерв`ю. Головне в цьому — не перестаратися.
     Сьогодні телефон і Skype використовують не тільки для розмов з друзями, але і в якості ефективного бізнес-інструменту: для проведення нарад, конференцій, семінарів та інших заходів, у тому числі і співбесід. Тому важливо навчитися грамотно використовувати цю можливість. І тоді Skype-співбесіда стане ще одним кроком на шляху до успішного працевлаштування і трампліном для майбутніх професійних досягнень.